СТАНДАРД life
Храна

Рецепт за посна сарма со ореви

Сармата не мора да биде мрсна за да биде вкусна.

Состојки:

* 15 лажички ориз
* 15 лажички соја снегулки
* 3 полни лажици мелени ореви
* 1 мала главица кромид
* 1 праз
* 2 китки лук
* 1 мал морков
* 1 лажичка мелена пиперка
* 1 кафена лажичка куркума
* по желба: сол, бибер, коријандер, ловоров лист
* 3-4 лажици масло
* 2 лажици тамари или соја сос
* 15 листови кисела зелка

Подготовка:

Покријте ги снегулките од соја со вода и оставете да отстојат.

Измијте го оризот и истурете малку вода. Празот и кромидот ситно се сечкаат и се пржат на млако масло.

Кога кромидот е речиси готов, додадете рендан морков, па пипер и куркума. Пржете многу кратко, внимавајќи да не изгори пиперката.

Додадете лук, ориз, исцедени соја снегулки, зачини и оставете на пониска температура да се динста додека не се впие водата од оризот.

На лист зелка ставете две лажички од филот и завиткајте ја сармата. Гответе околу час и половина, поточно додека зелката не омекне. Ако готвите во шпорет под притисок, доволни се околу 30 минути од моментот на вриење.

Доколку не користите соја снегулки, можете да ги замените со мелени ореви. Наместо една лажичка соја снегулки, ставете една лажица мелени ореви.

Тамари не е потребно. Прилагодете ја количината на зачини по ваш вкус.

На здравје!

Поврзани вести

Како да направите мозаична торта?

Radmila Tasevska

Рецепт за пикник-пита: Комбинација од шунка и зеленчук за одличен додаток на оброците

Urednik

Рижото по рецепт на Гордон Ремзи: Се подготвува без ориз, но сепак е вкусно и сочно

Urednik