СТАНДАРД life
Храна

Многу лесни крофни со шеќер во прав

Состојки:

500 г брашно

2 чаши јогурт

1 лажичка сода

сол

1 и ½ чаши масло

1 течна ванила

шеќер во прав

Подготовка:

Растворете сода бикарбона во течната ванила. Потоа сипете во јогуртот и мешајте. Почекајте неколку минути и додадете ги брашното и солта, однапред расквасени заедно.

Со лажица, а потоа и со прстите размесете меко тесто. Расукајте го на кората, дебела околу 1 см. Со помош на чаша или друг начин за обликување на садот исечете ги крофните. Може и само да кинење нерамномерно на тестото со раце да обликуватесо прсти. Загрејте масло во длабок сад и пржете ги на маслена бања до добивање златна боја.

Извадете ги и наредете ги врз кујнска хартија да се исцедат. Посипете со шеќер во прав.

Поврзани вести

Рецепт за таљатели со вргањ

Urednik

Рецепт за најпопуларниот германски коктел

Urednik

Лесни салати совршени за вечера

Radmila Tasevska