СТАНДАРД life
Храна

Посна салата со ориз

Состојки:

200 г варен ориз

1 краставица

3 страка свеж кромид

неколку страка магдонос

2 црвени или жолти пиперки

За преливот:

50 г каперси

сокот од половина лимон

2 лажици маслиново масло

половина лута пиперка ситно исечкана или лукче

Подготовка:

Сварете ориз, потоа исцедете го и исплакнете со ладна вода. Ставете го во сад за салата и додадете на него сецкана краставица, кромид, пиперка, домати и магдонос.

Подгответе дресинг со што ќе се комбинираат сите состојки и зачинете ја салатата. Добро промешајте и сервирајте.

Поврзани вести

Зимска посна крем супа за зајакнување на имунитетот

Urednik

Идеја за совршен летен ручек: Рендани пржени тиквички

Urednik

Рецепт за посен крем од лешник: Засладете се на вистински начин

Urednik