СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Apple на чекор до вредност од два трилиони долари

Технолошкиот гигант Apple е на чекор да достигне пазарна капитализација од две трилиони (илјади милијарди) долари, откако акциите забележаа пораст од 1,6%, јавува Ројтерс.

Сега една акција на Apple вреди околу 457 долари, откако производителот на iPhone соопшти дека подготвува различни претплатнички пакети за своите дигитални услуги.

Акциите на Apple се само 10 долари поевтини од нивото што е потребно за да може компанијата да достигне пазарна капитализација од две илјади милијарди долари.

Поврзани вести

Маск изгуби повеќе од 15 милијарди долари за еден ден

Влатко Зорба

„United Media“ го презема весникот „Данас“

Влатко Зорба

Македонската компанија „Брејнстер“ го освојува австрискиот пазар со обуки за дигитални вештини

msp-admin