Стандард
КОМПАНИИ

Audi отпушта до 5.000 работници

Германскиот производител на автомобили Audi, кој е дел од Volkswagen групата, се очекува да отпушти илјадници вработени, пренесува „Ројтерс“.

Со намалување на бројот на вработените, Audi сака да го олесни финансирањето на скапиот развој на електрични возила.

Во мај, автомобилската компанија објави план да инвестира 14 милијарди евра во електромобилите

Според објава на „Шпигел“ во петокот, се очекува да бидат отпуштени четири до пет илјади вработени.

Поврзани вести

Твит за 300.000 долари? Првата порака на социјалната мрежа на продажба, луѓето не жалат пари

Влатко Зорба

Белградско пристаниште на нова локација од следната година

Влатко Зорба

Швајцарска и германска компанија излегуваат од „Северен тек 2“

Влатко Зорба