Стандард
КОМПАНИИ

Audi отпушта до 5.000 работници

Германскиот производител на автомобили Audi, кој е дел од Volkswagen групата, се очекува да отпушти илјадници вработени, пренесува „Ројтерс“.

Со намалување на бројот на вработените, Audi сака да го олесни финансирањето на скапиот развој на електрични возила.

Во мај, автомобилската компанија објави план да инвестира 14 милијарди евра во електромобилите

Според објава на „Шпигел“ во петокот, се очекува да бидат отпуштени четири до пет илјади вработени.

Поврзани вести

Продолжениот викенд од 10 до 12 октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“

msp-admin

„BioNTech“: Застојот на ЕУ во набавката на вакцините е изненадувачки

Влатко Зорба

Италијанците ПРОФИТИРААТ поради германскиот АПЕТИТ

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!