Стандард
КОМПАНИИ

Батак, ТАВ Македонија: Најголем предизвик се ограничувањата за патување на македонските граѓани во ЕУ

Авиосообраќајот бавно ќе закрепнува, не само на македонските аеродроми туку и авио бизнисот на светско ниво. За да се вратат на нивоата пред кризата, на скопскиот и на охридскиот аеродром ќе им бидат потребни неколку години, вели генералниот директор на ТАВ Македонија, Метин Батак во интервју за „Локално“.

Од 10-ти декември се очекува повторно враќање на голем број линии на Визер, а од утре (7-ми ноември) од Охрид ќе се лета за Цирих.

– Нашиот најголем предизвик не е стравот од заразување при патување со авион бидејќи патниците ги почитуваат заштитните мерки, туку ограничувањата за патување за македонските граѓани што се наложени од страна на земјите –членки на ЕУ, вели тој.

Постои глобална авијациска иницијатива предводена од Меѓународниот совет за аеродорми (ACI) и Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (IATA) со која се повикува на глобален пристап кон тестирањето меѓународни патници како алтернатива на мерките за карантин.

Се надеваме, вели Батак, дека владите низ целиот свет и воздухопловните власти на ЕУ ќе слушнат за иницијативата и ќе преземат брз чекори за поддршка на воздушниот сообраќај.

– Вистинските менаџери мора да имаат капацитет да ги водат луѓето и бизнисот кога работите одат лесно ,но и во тешки ситуации. За време на криза,вели Батак, лидерите го покажуваат своето вистинско лице, истакна генералниот директор на ТАВ Македонија.

ИНТЕРВЈУ со генералниот директор на ТАВ Македонија, Метин Батак: Најголем предизвик се ограничувањата за патување на македонските граѓани во ЕУ

Поврзани вести

Една унца злато за две години ќе „тежи“ 3.500 долари

msp-admin

Мicrosoft влегува во бизнисот со бесплатно хостирање на веб-страници

Влатко Зорба

Лагард: Закрепнувањето од пандемијата може да биде одложено

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!