Стандард
КОМПАНИИ

„Бентли“ масовно отпушта работници

Британска компанија за луксузни автомобили „Бентли“ е принудена да отпушти голем број работници.

„Бентли“ им даде можност на сите вработени да прифатат „доброволно разрешување“, бидејќи компанијата се соочи со остар пад на продажбата, која не беше добра дури и минатата година, јавува Би-Би-Си.

Адријан Холмарк, шеф на „Бентли“, вели дека коронавирусот бил „капката што ја прелеала чашата“ бидејќи производството било нагло запрено и претрпе продажбата, што секако не беше добро.

„Бентли“ слави точно 101 година постоење на 10 јули, а во извештајот се истакнува дека програмата за реструктуирање требала да биде претставена во март, со што „ќе се редефинира компанијата во следните 100 години“, но тоа беше одложено.

Иако суштината на новата стратегија остана иста, компанијата посочи дека ефектите врз краткорочните финансиски изгледи значат дека таа мора да ги намали нејзините капацитети, преку програма за „доброволно ослободување на работна сила“.

Производството во Кру е обновено, но само со половина од работната сила. Минатата година „Бентли“ ја зголеми продажбата за пет проценти, на 11.000 автомобили.

Поврзани вести

МОТ и ЕБОР ја советуваат Северна Македонија за пазарот на трудот по корона вирусот

Нафтените милијардери го зголемија своето богатство

Влатко Зорба

Битиќи: Еуроникел Индустри бележи растечко производство и во време на криза

msp-admin