Стандард
КОМПАНИИ

Volkswagen и Audi ја предизвикуваат Tesla

Најголемиот светски производител на автомобили се повеќе се натпреварува со Tesla. Volkswagen продаде 231.600 електрични автомобили во 2020 година, покажуваат податоците објавени од компанијата во средата. Иако ова е сè уште помалку од половина од продажбата на Tesla, сепак претставува раст од 214% во однос на претходната година и покажува дека огромната германска автомобилска индустрија почнува да го предизвикува лидерот во електричните автомобили, пренесува CNN.

„На пат сме да ја постигнеме целта да станеме лидер на пазарот на електрични возила со батерии“, рече во вторникот Ралф Брандстадер, извршен директор задолжен за патничките автомобили во Volkswagen.

Најпопуларниот електричен автомобил на Volkswagen е новиот ID.3, кој продаде 56.500 примероци. Продажба на компактен e-Golf и уште помалиот e-up! се соодветно 41.300 и 22.200. Audi, луксузната марка на групацијата, продаде 47.300 e-tron SUV и sportback модели, додека клиентите купија 20.000 електрични Porsche Taycans.

Зголемена е и продажбата на хибридни возила напојувани од електрична енергија и конвенционални горива. Минатата година Volkswagen продаде 190.500 хибридни модели, што е скок од 175% во споредба со 2019 година.

„2020 година беше пресвртница за Volkswagen и означи чекор напред во електричната мобилност“, рече Брандстадер.

Сепак, Tesla е сè уште голем предизвик. Компанијата, предводена од Елон Маск, ја постигна својата цел да состави 500.000 автомобили во 2020 година, објавија претходно овој месец. Неговото производство и снабдување пораснаа за повеќе од една третина од нивоата во 2019 година – импресивен раст, особено со оглед на тоа што фабриката на компанијата во Фремонт, Калифорнија, беше затворена скоро два месеци поради пандемијата. Tesla гради и фабрика во Германија откако во 2019 година отвори нова во Кина.

Инвеститорите ја наградија Tesla со тоа што ја направија една од највредните компании во светот. Пазарната капитализација на Tesla од 805 милијарди долари е повеќе од осум пати поголема од онаа на Volkswagen, иако германската компанија произведува приближно 19 пати повеќе возила.

Volkswagen соопшти дека планира да инвестира 35 милијарди евра (43 милијарди долари) во електрични возила до 2025 година, а бројките за продажба за 2020 година покажуваат дека клиентите почнуваат да реагираат. Производствениот гигант има намера да лансира околу 70 целосно електрични модели до 2030 година.

Во трката учествуваат и други германски производители на автомобили. BMW во 2020 година продаде 44.530 електрични автомобили со батерии на полнење, што е за 13% повеќе од претходната година и над 148.000 хибриди. Минатата година Mercedes-Benz на Daimler продаде повеќе од 160.000 хибриди и електрични возила.

Во Норвешка, каде што финансиските стимулации ги прават повеќето модели на електрични возила поевтини од моделите на бензин, Audi e-tron беше лидер во продажбата во 2020 година, надминувајќи го Model 3 на Tesla.

Поврзани вести

Кои професии имаат најголем ризик од инфекција со коронавирус?

msp-admin

Германскиот бизнис лут на Меркел поради бавното отворање на економијата

Влатко Зорба

Топ 5 бизнис трендови за 2021 година

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!