СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

БМВ работеше подобро од очекуваното во првиот квартал

Групата БМВ забележа раст на продажбата во сите поголеми региони во светот во првиот квартал. Ова се рефлектира и во постигнатите резултати.

Приходите на групата се зголемија за скоро четири пати, на 3,76 милијарди евра.

Заработката пред каматата и даноците од автоматизацијата се искачи на 2,24 милијарди евра во првите три месеци од годинава, од 229 милиони евра една година порано, рече производителот со седиште во Минхен за прелиминарната заработка.

Резултатот беше поголем од предвидувањата на аналитичарите, рече производителот без да прецизира.

Производителите на автомобили имаат корист од поширокото закрепнување на побарувачката што започна во Кина. „Дајмлер“ минатата недела објави првични приходи во првиот квартал кои беа значително подобри од очекувањата, повикувајќи се на силна продажба во сите региони.

Глобалните пратки и на БмВ и на Дајмлер се зголемија на рекордно ниво во текот на првиот квартал, предводени од Кина, како и побарувачката за новововедените plug-in-хибридни и целосно електрични возила.

Загриженоста на производителите на автомобили се префрли на проблеми со синџирот на снабдување на глобален недостиг на чипови, што предизвикува проблеми во производствениот процес.

Поврзани вести

Зошто е добро да започнете бизнис по четириесеттата

msp-admin

Британија планира дополнително да ги оданочи богатите за да го наполни буџетот

msp-admin

Постојат ли ризици од честите плаќања со картички?

Влатко Зорба