Стандард
КОМПАНИИ

Цената на „Брент“ достигна 70 долари за барел

Цената на нафтата марка Брент со испораки за март 2020 година на лондонската берза го надмина нивото од 70 американски долари за барел.

Во моментов оваа нефта на берзата се тргува за 69.12 долари за барел. Нивото од 70 долари е постигнато за првпат после 22 мај 2019 година.

Испораките за февруари на американската супер лесна нафта (ВТИ) на берзата во Њујорк (НИМЕХ) изуринава поскапеа до 64.33 долари за барел.

Поскапувањето на нафтата е резултат на воздушниот удар на САД во Багдад и убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани. Нападот беше одобрен од американскиот претседател Доналд Трамп.

По ова, Иран и САД разменија низа од закани. Техеран повика на „уништувачка одмазда“ за убиствто на генералот, Трамп се закани со нови удари во случај на напад на американски објекти.

Стејт департментот пак укажа на „зголемен ризик“ од напад врз нафтени постројки на Саудиска Арабија, јави „Блумберг“.

Поврзани вести

Лагард: Економијата во еврозоната ќе доживее подобри времиња

Влатко Зорба

Маск го престигна Гејтс: Промена на списокот милијардери, но Безос и понатаму УБЕДЛИВО најбогат

msp-admin

Кина ја заврши 2020 година со рекорден трговски суфицит (инфографик)

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!