Стандард
КОМПАНИИ

Црна Гора: 39,000 вработени помалку за една година

На крајот на ноември минатата година, 163.851 лице имало работа во Црна Гора, што е за 39.272 вработени помалку отколку во истиот месец во 2019 година, според последниот месечен статистички преглед на Заводот за статистика.

Извештајот прецизира дека бројот на регистрирани невработени се зголемил за 9.129 лица на 47.053 во споредба со ноември 2019 година, кога имало 37.924 лица.

Податоците за бројот на невработени лица се преземени од Бирото за вработување и вклучуваат само лица регистрирани во оваа институција, пишува весникот Дан.

Поврзани вести

Колку чини замена на батеријата на Tesla Model 3?

Влатко Зорба

Петар Стојковски се стекна со најпрестижното признание „Business Elite’s 40 under 40“

msp-admin

Од Фејсбук побарано да забрани негирање на геноцидот во Сребреница

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!