Стандард
КОМПАНИИ

По договорот на ОПЕК+, цената на „Брент“ скокна на 54 долари

Цената на суровата нафта „Брент“ се искачи над 54 долари за барел, првпат од 26 февруари минатата година, покажуваат податоците на берзата.

Во средата наутро, цената на мартовските фјучерси за во северноморската нафта „Брент“ порасна за 0,92 проценти на 54,02 долари за барел, а февруарските фјучерси за „лесната“ сурова нафта од Тексас „ВТИ“ – за 0,4 проценти, на 50,12 долари за барел.

Суровините стануваат поскапи во светло на договорот за условите за февруари и март на земјите што ги постигнаа земјите од ОПЕК+. Договорот предвидува дека Русија ќе го зголеми производството на нафта за 65.000 барели дневно во февруари. Во исто време, Саудиска Арабија ќе го намали производството на нафта за еден милион барели дневно, а голем број земји од ОПЕК плус ќе го намалат производството во февруари и март за вкупно 425 илјади барели дневно.

Рускиот вицепремиер Александар Новак објасни дека зголемувањето на квотите е поврзано со мерките за поттикнување во голем број земји и вакцинацијата против Ковид-19.

Новиот договор за нафта стапи на сила во мај 2020 година со намалување на производството на нафта за 9,7 милиони барели дневно, а потоа во август границите беа намалени на 7,7 милиони. Во јануари 2021 година, производството на земјите ОПЕК плус ќе се зголеми за дополнителни 500 илјади барели дневно, а вкупното намалување ќе биде 7,2 милиони. Понатамошните одлуки ќе се носат на месечно ниво, во зависност од условите на пазарот, но најмногу за половина милион барели на ден.

Поврзани вести

Петина од планетата може да има дигитални валути за три години

Влатко Зорба

Колку време ѝ треба на земјава економски за закрепне од ковид-кризата?

msp-admin

Средба меѓу Димовски и Бислимовски: Компаниите да направат нова пресметка за цената на струјата

Никола Поповски
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!