СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

„Дојче банк“: Глобалниот БДП на ниво пред Ковид во средината на 2021 година

Светското економско производство ќе се врати на нивото пред пандемијата до средината на 2021 година. Ова ќе се случи благодарение на посилниот раст од очекуваниот во последните месеци, објави денеска „Дојче банк“.

Сепак, надувување на балонот на вкупниот долг и промените во политиката може да го зголемат ризикот од финансиска криза, предупредуваат проекциите на банката.

Питер Хупер, раководител на глобално економско истражување во „Дојче банк“, во пораката до клиентите рече дека закрепнувањето на светската економија од падот, што беше предизвикано од пандемијата Ковид-19 минатата зима и пролет, се одвива многу побрзо отколку што првично се сметаше, пренесува Ројтерс.

„Како што се приближува крајот на третиот квартал, проценуваме дека глобалниот БДП е околу половина од нивото на пред појавување на вирусот, а сега предвидуваме дека тој пат ќе биде завршен во средината на следната година, неколку четвртини порано отколку во претходната прогноза“. изјави тој.

„Дојче банк“ ја подобри прогнозата за глобалниот БДП и сега очекува падот да биде 3,9 проценти оваа година, додека предвидуваше пад од 5,9 проценти во мај.

Исто така, ги зголеми проекциите за 2021 година, па сега очекува раст од 5,6 проценти, наместо 5,3 проценти.

Хупер забележува дека, сепак, сè уште има многу неизвесности и потенцијални проблеми.

„Стравот од вториот бран на инфекции, кој се разгорува во САД и Европа, ги зголемува неизвесностите поврзани со економските изгледи, како и неизвесностите во врска со претстојните избори во Америка и ризикот од европски шок поради „Брегзит“, посочува тој.

Додава дека пресвртот во монетарната политика на централните банки, иако во иднина само за неколку години, може да создаде дополнителни проблеми.

Зголемувањето на долгот и потенцијално преценетата актива, поттикнати од неопходната супер лабава монетарна политика, претставуваат сериозен ризик од светска финансиска криза, бидејќи централните банки почнуваат да се оддалечуваат од политиките за ефтини пари, напиша Хупер, истакнувајќи дека секој неочекуван пораст на инфлацијата ќе ги зголеми ризиците

Поврзани вести

ЕУ ќе ги рангира авиокомпаниите според нивото на загадување на животната средина

Влатко Зорба

„Хуавеи“ задоволни од позицијата на македонскиот пазар, но оставаат можност за проширување на инвестициите

msp-admin

САД: Дополнителната финансиска помош за невработените ја поттикнува потрошувачката во услови на криза

msp-admin