Стандард
КОМПАНИИ

„ЕДЕН МОМЕНТ БЕШЕ ДОВОЛЕН“: Безос за неговата кариера и за тоа како стана успешен

Пред Безос да продаде една книга на Интернет, тој беше главен физичар на Универзитетот Принстон во 80-тите години на минатиот век. И покрај тоа што беше еден од најдобрите 25 студенти во почесната програма, Безос веруваше дека не е доволно паметен за да се натпреварува со другите.

Затоа, според „Wired“, тој го сменил правецот на електротехника и компјутерски науки, а тоа го сменило текот на неговиот живот.

„Погледнав низ собата и ми беше јасно дека во класот има три лица кои знаеја физика многу, многу подобро отколку јас, и им беше многу, многу полесно да учат“, изјави Безос за „Wired“ во 1999 година.

„Беше навистина зачудувачки дека има луѓе на кои мозокот им е наместен поинаку“, рече тој.

Безос го имаше оваа откровение откако со часови неуспешно се обидуваше да реши математички проблем.

„Не можам да ја решам оваа диференцијална равенка“, рече тој за Економскиот клуб Вашингтон во септември 2018 година. „Навистина е многу тешко. Учам со мојот цимер Џои, кој исто така е многу добар во математиката. Двајцата работевме на една задача три часа и не стигнавме „никаде“.

Тој и неговиот цимер конечно побараа помош од пријателот Јаншана Рајакарунанајаке.

Ние му го покажуваме овој проблем, а тој го гледа, го гледа некое време и вели „Косинус, тоа е одговорот.“ И јас сум како, „Тоа е одговорот?“ И тој е како „Да, дозволете ми да ви покажам“, рече Безос. .

Тој нè воведува во неговата соба, пишува три страници детална алгебра, прецртува сè и одговорот е косинус. Јас реков: „Дали штотуку го сфатив тоа во твојата глава?“ и тој рече: „Не, тоа ќе биде невозможно. Пред три години решив многу сличен проблем. Успеав да го мапирам овој проблем на тој проблем и тогаш веднаш беше очигледно дека одговорот е косинус“.

Според Безос, тоа бил моментот кога сфатил дека треба да продолжи по друг пат.

„Тоа беше важен момент за мене, бидејќи тоа беше моментот кога сфатив дека никогаш нема да бидам голем теоретски физичар“, рече тој во Економскиот клуб.

Безос ја смени својата главна насока и „се предаде на започнување на сопствен бизнис“ и денес тој е најбогатиот човек во светот и пример за многу претприемачи.

Безос дипломирал електротехника и компјутерски науки на Принстон во 1986 година.

Додека работел во хеџ фонд во 1994 година, Безос откри неверојатна статистика дека тогашната мрежа растела за 2.300 проценти годишно, што го инспирирало да ја започне Амазон во 1995 година како онлајн книжарница. Денес, таканаречената „трговија за се“ има пазарна капитализација од над трилион долари.

„Видов нерешлива задача на таблата и многу брзо ја сменив главната насока од електротехника во компјутерска”, рече Безос.

Поврзани вести

Петров: ФИТР е двигател на иновациите, затоа е логичен след за мојата кариера

msp-admin

Руската испорака на гас за Турција се зголеми за 106 проценти

Влатко Зорба

Гејтс сака да инвестира 2 милијарди долари во борбата против климатските промени

Влатко Зорба