СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

iPhone се сруши на 5% во Кина, Huawei држи 42%

Кина отсекогаш била важен пазар за Apple, а до неодамна, iPhone уживаше силен интерес кај потрошувачите во земјата. Како и да е, неодамна продажбата на брендови во САД се влоши како резултат на трговската војна САД-Кина.

Затегнатите односи меѓу Вашингтон и Пекинг, придружени со санкции против Huawei, ги натера Кинезите да купуваат помалку смартфони од Apple и повеќе од нивната компанија.

Според публикација на „Ројтерс“, продажбата на iPhone во Кина се намалила за дури 35% во ноември, според податоци на „Credit Suisse“. За кварталот септември-ноември падот беше 7,4% на годишно ниво.

Како резултат, уделот на Apple на кинескиот пазар на паметни телефони падна од 7% на 5%, додека Huawei тврди рекордни 42%, пренесува Canalys. Вчера, акциите на Apple паднаа повеќе од 1% на 267,67 долари.

Поврзани вести

Отворен првиот меѓународен саем за автомобили во време на корона

msp-admin

Банка која доминира на пазарот на злато годинава

msp-admin

Нов проект во Норвешка вреден 325 милиони долари – тунел за бродови

Влатко Зорба