Стандард
КОМПАНИИ

Извозот на сладолед лани ни донесе над седум милиони долари

Извозот на сладолед во светот минатата година достигна вредност од 4,14 милијарди долари, а Македонија е 46-та со извоз од 7.294.000 долари, покажуваат податоците на World’s top exports.

Извозот на сладолед од земјава на странски пазари лани е намален за 7,2% во споредба со 2018 година.

Најголеми извозници на сладолед во светот минатата година беа Франција со 556,9 милиони долари и Германија со 555,7 милиони долари. Меѓу петте најголеми извозници на сладолед се најдоа и: Белгија (423 милиони долари), Холандија (315 милиони долари) и САД (250 милиони долари).

Од земјите во регионот, највисоко котира Србија (17-то место) со извезен сладолед во вредност од 50,6 милиони долари. Потоа следуваат Грција (29,7 милиони долари) и Хрватска (24,3 милиони долари).

Поврзани вести

WhatsApp губи корисници: Турција започнаа истрага, локалните апликации доживеаја бум

Влатко Зорба

Како да добиете работа во време на криза?

msp-admin

И македонските граѓани може да аплицираат за работа на Алјаска

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!