Стандард
КОМПАНИИ

Како да добиете работа во време на криза?

Милијардерот Марк Кубан има неколку совети за невработените како да добијат работа во време на криза: Не престанувајте да аплицирате за работа и искористете ја секоја можност да ви помогне да ги подобрите своите вештини, што ќе го импресионира вашиот работодавец утре.
Првото прашање што ќе ве постави секој работодавец е: Што научивте за време на оваа пандемија? Какви вештини ги усовршивте за време на актуелната криза?

Работодавците очекуваат од луѓето кои биле во карантин долго време да излезат од тоа со ново знаење, бидејќи имаат повеќе време и пристап до, на пример до онлајн курсеви.

“Луѓето ќе дојдат со нови идеи и можности. Затоа, продолжете да аплицирате за работа“, изјави Кубан и додаде дека ако сакате работа сега, мора да излезете од вашата зона на комфор и да бидете мобилни.

Поврзани вести

Pfizer произведе повеќе од 70 милиони дози на вакцина против Ковид-19

Влатко Зорба

АСОМ: Согласно новите мерки за заштита од Ковид-19, нема да нудиме угостителски услуги во нашите објекти по 23 часот

msp-admin

КОВИД КАКО ПОДАРОК ​​ОД НЕБО: Заработката на „Морган Стенли“ во 2020 година се зголеми за 50%!

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!