Стандард
КОМПАНИИ

Кина драматично ги надминa САД во 5G инвестициите

Кина е пред Соединетите Американски држави во 5G инфраструктурата, изјави Ребека Фанин, експерт за иновации и ризичен капитал, на конференцијата East Tech West која беше организирана од CNBC во Гуангжу, Кина.

„Почнуваме да гледаме раздвојување меѓу Истокот и Западот со воведувањето на 5G. Кина ги надминува Соединетите држави во однос на милијарди долари, стотици милијарди долари во 5G инфраструктура“, рече Фанин, кој исто така е основач на Silicon Dragon Ventures.

Кон крајот на октомври, Кина започна комерцијално претставување на мрежи од петта генерација на национално ниво. China Mobile, еден од трите најголеми телекомуникациски оператори во земјата, планира да инсталира повеќе од 50.000 основни 5G станици и да лансира 5G комерцијални услуги во повеќе од 50 градови до крајот на годината.

Во исто време, Huawei, најголемиот производител на телекомуникациска опрема во светот, веќе е вклучен во бројни 5G проекти во голем број земји, и покрај притисокот на САД врз своите сојузници да не и веруваат на кинеската компанија.

Поврзани вести

Xiaomi со поголем потенцијал за раст од Amazon и Tesla

msp-admin

Следната година, Xiaomi може да лансира над десет 5G смартфони

msp-admin

Сугарески во ССК: Сите инволивирани страни во системот треба да вложат максимални напори за зголемување на животниот стандард

msp-admin