Стандард
КОМПАНИИ

Колку вреди денеска Zoom?

Апликацијата за видео конференции, Zoom, којашто бележи зголемена побарувачка за време на пандемијата на коронавирусот, сега вреди повеќе од ExxonMobil, една од најголемите светски компании за нафта.

Вчера Zoom имаше пазарна вредност од 139 милијарди долари, додека ExxonMobil вредеше 138,9 милијарди долари. Тоа претставува голем успех, бидејќи компанијата којашто ја основаше Ерик Јуан, годинава ја започна со пазарна капитализација од 19 милијарди долари.

Во изминатите три месеци Ерик Јуан го дуплираше своето богатство. Откако се појави на Forbes листата на најбогати луѓе во Америка, неговата нето вредност двојно се зголеми и од 11 милијарди порасна на 21,3 милијарди долари.

Поврзани вести

Деспотовски: Нема застој во реализацијата на проектите поддржани од ФИТР

msp-admin

Маск: Наскоро тестирање на супербрзиот „Старлинк“ интернет

msp-admin

Халкбанк декемвриската пензија за своите пензионери ќе ја исплати на 30-ти декември

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!