Стандард
КОМПАНИИ

Откажано годинешното издание на мобилниот Конгрес во Барселона

После неколку денови неизвесност и лавина од вести за повлекување на некои од најголемите компании во светот, организаторите на мобилниот Конгрес во Барселона донесоа тешка одлука да го откажат годинашното издание. Причината е заканата од нов коронавирус, кој Светската здравствена организација го идентификуваше како светски итен случај во јавното здравство.

Во соопштението на GSMA се вели дека за да се обезбеди безбедно и здраво опкружување во Барселона и земјата домаќин, било решено да се откаже новото издание на мобилниот Конгрес. Според организацијата, глобалната загриженост за опасната епидемија на коронавирус, тешкотии во патувањето и други околности го прават овој настан невозможен.

GSMA ќе продолжи да работи со Барселона за да го организира следното издание на конгресот во 2021 година, но јасно е дека оваа година главниот град на Каталонија ќе биде лишен од милиони евра приходи генерирани од настанот, а компаниите ќе треба да ги претстават своите нови производи на други начини.

Поврзани вести

Кинезите ја ограничуваат употребата на автомобилите на „Тесла“ поради шпионажа?

Влатко Зорба

Gorenje отпуштa 2.200 работници поради корона кризата

msp-admin

Кинески технолошки компании планираат да се натпреваруваат со Google Play

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!