СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

PayPal воведува плаќање со криптовалути

Американската компанија за дигитално плаќање PayPal Holdings соопшти дека на клиентите ќе им понуди услуга за купување, продавање и чување биткоин и други виртуелни пари што ќе можат да ги користат за плаќање во продавниците.

Сопствениците на сметки во САД ќе можат да купуваат, продаваат и чуваат криптовалути во своите паричници во PayPal веќе во наредните недели, а во првата половина на следната година PayPal има намера да ги понуди овие услуги на платформата за плаќање преку мобилната платформа Venmo и во некои земји.

PayPal веќе има добиено првична, условна лиценца од Одделот за финансиски услуги на државата Њујорк и во почетната фаза ќе дозволи само купување на биткоин, етереум, биткоин готовина и литекоин, се вели во соопштението.

Услугата ќе се обезбеди во соработка со Paxos Trust. Од почетокот на 2021 година, корисниците на PayPal исто така ќе можат да плаќаат со криптовалути на 26 милиони трговци во мрежата на PayPal, објави американската компанија.

Плаќањата во криптовалути преку Paypal ќе бидат порамнети во утврдени валути, како што се долари, што значи дека трговците нема да добиваат плаќања во виртуелни пари, нагласи компанијата.

Поврзани вести

Европа ја надмина Кина по бројот на нови електрични автомобили

msp-admin

„SPAC“ со месеци ги тресе САД: Зошто овој инвестициски систем привлече и „обични смртници“?

Влатко Зорба

Работа од дома и без диплома: 10 најплатени работни места

msp-admin