Стандард
КОМПАНИИ

Пуштена првата светска дигитална валута во светот

Банката на Литванија (ЛЦБ) ја издаде својата дигитална колекторска монета LBCOIN.

„Врз основа на најнапредните ИТ решенија, ова не се само првите дигитални пари издадени од централната банка во еврозоната, туку и во целиот свет“, велат од ЛЦБ.

LBCOIN е посветен на Литванскиот акт за независност од 1918 година и 20 од неговите потписнички, пренесува SEEbiz.

Претседателот на Управниот одбор на ЛЦБ, Витас Василиаускас, во соопштението за печатот рече дека дигиталните пари се одличен приказ на она што го постигнале за само неколку години, по стратешката одлука да се тргнат на цврст пат кон финансиска и иновативна исплата.

„Тој служи како мост што ги поврзува класичната нумизматика и брзото развивање на финансиските технологии. Не се сомневам дека LBCOIN ќе ја зајакне улогата на Литванија како регионален финтек центар“, рече Василиаускас.

Поврзани вести

Големите компании станаа премногу големи – го кочат идниот раст

Влатко Зорба

Бесими за вработувањата по етнички клуч: Ако може во Гугл извршен директор да биде Индиец…

msp-admin

Маск го надмина Бафет по богатство

msp-admin