ЕКОНОМИЈА

Од полноќ нови цени на горивата

Денеска напладне Регулаторна комисија за енергетика ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ.

Минатата недела цените на бензините се намалија за денар ипол, а на дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за половина денар.

Согласно новата одлука, ЕУРОСУПЕР БС-95 се продава по цена од 60 ден/лит, а ЕУРОСУПЕР БС-98 по цена од 62 ден/лит. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ изнесува 53 денари за литар, а на Екстра лесното масло за домаќинство 52,50 ден/лит.

Се намали и цената на мазутот за 0,370 ден/кг и тој сега се продава по 26,215 ден/кг.

Останува да видиме дали и денеска не очекува намалување на цените.

Поврзани вести

Бабовски на 46-тата конференција на директорите на Платежните Агенции во ЕУ

Влатко Зорба

Ангеловска: Ќе побараме заем од 400 милиони евра за да се издржи ударот врз економијата

Ангеловска: Дефицитот не е опасен ако стимулира економски раст

Кои се правата и обврските на работниците и работодавачите во постапка за технолошки вишок?

Stefanija Kuzmanovska

Царовска најавува санкции за компаниите кои добија државна помош, а не им ја дадоа на работниците

Економскиот тим на СДСМ на средба со германските стопанственици во земјава