Стандард
ЕКОНОМИЈА

Од полноќ нови цени на горивата

Денеска напладне Регулаторна комисија за енергетика ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ.

Минатата недела цените на бензините се намалија за денар ипол, а на дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за половина денар.

Согласно новата одлука, ЕУРОСУПЕР БС-95 се продава по цена од 60 ден/лит, а ЕУРОСУПЕР БС-98 по цена од 62 ден/лит. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ изнесува 53 денари за литар, а на Екстра лесното масло за домаќинство 52,50 ден/лит.

Се намали и цената на мазутот за 0,370 ден/кг и тој сега се продава по 26,215 ден/кг.

Останува да видиме дали и денеска не очекува намалување на цените.

Поврзани вести

Споредба на мерењата на Макстил и оние на Гази Баба: Ниски вредности под гранично дозволените и во деновите кога фабриката работела

Влатко Зорба

Еуроникел Индустри за Општата болница во Кавадарци донираше пет медицински апарати

Берта Китинска

Арсовска: Со СЗО спроведуваме истражување за минимизирање на последиците по здравјето и економијата

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!