Стандард
КОМПАНИИ

„Секој ден „заклучување“ чини 190 милиони евра“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска апелираше до граѓаните да се вакцинираат и да бидат подисциплинирани, бидејќи секој ден „заклучување“ ја чини државата 190 милиони евра.

На заедничката прес-конференција со кинескиот амбасадор Чен Бо, Вучиќ рече дека Србија не знае дали, како Кина, годинава ќе може да постигне економски раст од шест проценти.

Тој рече дека еден ден заклучување, како мерка за борба против ширењето на пандемијата, чини околу 190 милиони евра, што се многу пари, и поради тоа, државата се обиде да не оди со најтешките мерки со цел да се развие економијата.

„Никој не прашува колкави се трошоците за лекарите и болниците. Би ги замолил сите граѓани да помогнат и да одат на вакцинација, да бидат малку подисциплинирани“, рече тој.

Поврзани вести

Вредноста на „Тесла“ падна за 50 милијарди долари

msp-admin

Инстаграм нелегално чувал биометриски податоци на повеќе од 100 милиони корисници и тоа може скапо да ги чини?

msp-admin

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!