Стандард
КОМПАНИИ

Ситигруп не успеа да ги врати по грешка испратените 500 милиони долари

Со одлука на американскиот суд, Ситигруп не успеа да врати погрешно платени 500 милиони долари. Така, планот на Ситигруп да врати стотици милиони долари кои по грешка беа испратени до група управители на фондови не успеа.

Имаше судски спор за ситуацијата и се започна во август минатата година кога Ситигруп имаше намера да испрати 8 милиони долари во врска со заемот што го одобри во 2016 година за да го финансира преземањето на Ревлон на Елизабет Арден. Наместо тоа, тие испратија дури 900 милиони долари на заемодавателите на „Ревлон“, нарекувајќи ја „оперативна грешка“.

Банката реагираше брзо за да ги врати парите, но повеќето фондови одбија да соработуваат, што резултираше во судска постапка околу 500 милиони долари што не беше вратена. Банката успеа да ги „заштеди“ преостанатите 400 милиони.

Судијата Џеси Фурман од Окружниот суд во Менхетен вели дека пресудил врз основа на преседан.

„Ако судот пишуваше на празен лист“, напиша судијата, тој можеби би пресудил во корист на Сити, со оглед на тоа дека банката „ја сфатила својата грешка и ги известила заемодавателите во рок од еден ден“.

Но, законот во Њујорк е експлицитен, открива: примачот може да ги задржи средствата пренесени по грешка ако го плати долгот, примачот не бил свесен за грешката и примачот не го измамил испраќачот да ја изврши исплатата.

Судијата Фурман рече дека примателите имаат причина да веруваат дека плаќањата се легитимни.

„Да се ​​верува дека Ситибанк, една од најсофистицираните финансиски институции во светот, ќе направи грешка на начин каков што никогаш порано не се случил, во износ од скоро милијарда долари, ќе биде на граница на ирационалност“, напиша судијата.

Во изјавата по пресудата, Сити рече дека „силно“ се спротивставува на пресудата и дека има намера да се жали.

Поврзани вести

Србија издаде еврообврзница вредна милијарда евра

Влатко Зорба

Во Германија 25.000 компании се соочуваат со банкрот

Влатко Зорба

Проектот на Huawei за 5G приватна мрежа ја освои наградата за развој на пазарот во 2021

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!