СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Sony предупредува на можни доцнења на испораките на PS5 и во 2022 година

Sony продава многу конзоли на PlayStation 5, но можеби ќе потрае некое време пред конзолата да го достигне вистинскиот потенцијал за продажба. Компанијата, наводно, ги предупредила аналитичарите дека PS5 ќе остане во дефицит до 2022 година, попречувајќи ги потенцијалните купувачи и сопствената потенцијална продажба.

Sony има продадено 7,8 милиони единици до 31 март и планира да продаде околу 14,8 милиони до крајот на тековната фискална година. Големата побарувачка значи дека може да продаде повеќе, но не може да биде во чекор со недостатокот на чипови и други компоненти. Како и другите индустрии зависни од полупроводници, Sony не може да процени кога оваа состојба ќе се подобри. Главниот финансиски директор на компанијата верува дека побарувачката нема да забави оваа година, дури и ако се обезбедат многу повеќе уреди отколку што е во моментов. Производството сè уште не може да биде во чекор со брзината на продажбата.

Sony не е единствениот производител на конзоли со проблеми во снабдувањето, бидејќи минатата недела и од Nintendo предупредија на недостиг на компоненти и покрај успешниот квартал на продажба. За Sony ситуацијата не е идеална бидејќи не може целосно да го искористи успешното лансирање на PS5 додека клиентите сè уште се возбудени.

Згора на тоа, со правилата за пандемија што полека се смируваат, луѓето можеби нема да останат заглавени дома, па затоа ќе поминуваат повеќе време надвор, со што ќе се намали интересот за купување конзоли.

Поврзани вести

„АстраЗенека“ со 275 милиони долари приходи од продажба на вакцини

Влатко Зорба

Роберт Дауни Џуниор стартираше ризични фондови за инвестирање во одржлива технологија

Влатко Зорба

ТикТок пред голема колективна тужба во Велика Британија и ЕУ

Влатко Зорба