Стандард
КОМПАНИИ

Валутата што ќе биде апсолутен победник во пост-корона светот: Не е ниту долар, ниту евро

Аналитичарите на угледната банка „Голдман Сакс“ ја прогласија руската рубља за еден од трите најповолни избори за валути на пазарите во развој кога паниката околу пандемијата на коронавирус ќе се смири.

Во извештајот објавен претходно оваа недела, тимот на стратези на „Голдман“ рече дека руската национална валута е внимателно следена од јужноафриканската валута и мексиканскиот пезос на списокот на најатрактивни.

Тие забележаа колку валутите се чувствителни на поширокиот економски циклус и приносите на пазарот. Тргувањето со девизи е стратегија каде високо-приносна валута финансира тргување на валута со ниски приноси за да им овозможи на трговците да ја соберат разликата помеѓу стапките.

Иако пезосот е „најдобриот избор на банката“, со оглед на комбинацијата на макро услови што ја поддржуваат валутата, во извештајот се забележува дека другите сепак можат да ја водат таа трка со неа. Сепак, банката истакна дека инвестициите во овие валутни лидери на пазарот треба да се случат по смирувањето на корона-кризата, бидејќи обложувањето во моментов е премногу ризично.

Банкарите на „Голдман“ истакнуваат дека покрај глобалните ризици, важно е и „каков ветер ќе дува дома“, што е клучно прашање за секоја валута. Секако, сегашната ситуација, како што велат, оди во насока што одговара на рубљата.

Економскиот пад од пандемијата, во комбинација со геополитички ризици и падот на цената на нафтата, негативно се одрази на рубљата оваа година.

Од петокот, руската валута падна на најниската точка во однос на американскиот долар од март, откако се тргува за 78,21 за 1 долар.

Поврзани вести

Златото и понатаму е „рај“ за инвеститорите

msp-admin

Пекинг утре почнува го тестира дигиталниот јуан?

Влатко Зорба

Трамп изгуби 700 милиони долари за 4 години

Влатко Зорба