Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

68% од понудата на DOGE се дистрибуира меѓу китовите

Истражувањата на Coin Metrics откриваат дека 68,1% од понудата на DOGE е концентрирана во рацете на првите 100 портфолија, што беше потврдено од претходните тврдења на Елон Маск.

Инвеститорите се насочуваат кон Dogecoin (DOGE) за да ја зголемат нејзината цена, но податоците од Coin Metrics покажуваат дека понудата е многу концентрирана во корист на китовите. Првите 100 портфолија имаат 68,1% од циркулацијата на 128 милијарди DOGE.

Илон Маск, кој беше во центарот на вниманието во крипто-просторот во последните неколку месеци, неодамна во еден твит ја спомена оваа централизација. На 15 февруари, Маск рече дека DOGE ќе ја добие својата „целосна поддршка“ доколку најголемите сопственици на средства ги продадат своите токени, велејќи дека тој „ќе им плати на овие луѓе ако едноставно ги ресетираат своите сметки“.

DOGE се натпреварува со Bitcoin по популарност во САД

Од друга гледна точка, првите 1% од адресите содржат над 94% од вкупната понуда. Сепак, многу од овие адреси се берзи. Дури и со тоа на ум, повеќе од 2,7 милиони адреси содржат најмалку 1 DOGE. Со други зборови, има одредена тежина во тврдењето на Маск.

Податоците секако го потврдуваат ова и треба да ги нервираат инвеститорите. Оттогаш, DOGE падна за повеќе од 20% во деновите по твитот – иако нема начин да се каже дали Маск има директно влијание. Некои дури сугерираат дека Маск е одговорен за масовното купување на DOGE.

Редовните публикации за Dogecoin навистина помогнаа да се зголеми токенот до рекордно високо ниво овој месец, но невообичаено високото снабдување на DOGE го отежнува средството да достигне релативно висока вредност. Паричката е создадена за забава и се чинеше дека така ќе продолжи.

Неколку инвеститори, дури и оние надвор од крипто-просторот, влегоа на пазарот само за да се обидат да остварат профит од Dogecoin.

Маск неофицијално е именуван за „извршен директор на Dogecoin“ и ја споменува паричката во неколку твитови, честопати зголемувајќи ја цената како резултат, а крипто заедницата ги зема неговите зборови при срце, но може да има и штетно влијание врз средствата.

Како дополнителен доказ, студија спроведена од страна на Blockchain Research Lab покажа дека твитовите на Маск ќе имаат „ненормален ефект“ врз цените.

Поврзани вести

Аналитичар на „Блумберг“: Биткоин оди на 100.000 долари до крајот на месецот

Влатко Зорба

Падот на лирата ја зголеми побарувачката за биткоин во Турција за скоро 600%

Влатко Зорба

Топ 10 криптовалути според растот во 2021 година (инфографик)

Влатко Зорба