СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Биковиот пазар за Биткоин е во критичен месец

Инвеститорите во крипто-валути уживаа невиден принос во текот на изминатите 12 месеци, бидејќи цената на биткоинот достигна рекордни 41.800 долари, а онаа на Етериум неодамна достигна историски врв од 1.700 долари, пишува Yahoo Finance.

„Релито“ беше водено од бран на институционални инвеститори, вклучително и „Сквер“ и „МикроСтратеги“, како и зголемен интерес од трговците на мало од оваа класа на средства.

Од 5 февруари, Биткоинот се тргува по цена од околу 38.135 американски долари на CoinDesk. Сепак, како што се случи во 2017, 2013 и 2012 година, на сите бикови пазари им дојде горчлив крај во форма на прилагодување.

Во меѓувреме, сепак, некои аналитичари и инвеститори веруваат дека цената на криптовалутата може да достигне нов историски максимум од над 50.000 долари, па дури и да достигне 100.000 долари. Според нив, ова нема да бара повеќе од нов бран свеж капитал од институционални инвеститори или зголемување на манијата кај малите трговци.

Главните настани во февруари

Овој месец ќе видиме дали Биткоинот и поширокиот пазар на криптовалути ќе се фокусираат на корекција или на понатамошен историски раст.

Бран развој на настаните во текот на месецот може да ги одреди движењата на цените, вклучително и тужба поднесена од страна на Комисијата за хартии од вредност на САД против Рипл, компанијата што стои зад истоимената криптовалута и почетокот на тргувањето со Етерум фјучерси на CME Group.

Листингот на фјучерсите на Етереумот на CME е можеби најинтригантниот настан во февруари, откако многумина сметаат дека тоа ќе им овозможи на институционалните трговци да инвестираат во втората по големина криптовалута. Сепак, вреди да се напомене дека ова ќе им даде на трговците можност да заземат „кратки позиции“ во однос на средството, кое порасна за повеќе од 100% во рок од еден месец.

Во декември 2017 година, Биткоинот беше пуштен на CME, по годината во која неговата цена се искачи од 1.000 на 20.000 илјади долари.

Сепак, цената на Биткоинот се сруша по наведувањето, предизвикувајќи потреси на поширокиот пазар, бидејќи тоа сигнализираше почеток на мечкин пазар, кој траеше две години.

Исто така, овој месец, се очекуваат новости во врска со Тетерот во врска со тужбата од NYAG. Позитивниот исход ќе ги смири стравовите меѓу крипто-заедницата. Меѓутоа, ако NYAG одлучи дека е извршена повреда од Тетер, тоа веројатно ќе биде катализатор за голема корекција.

Поврзани вести

Кубан: Dogecoin може да достигне 1 долар

Влатко Зорба

Астрономски инвестиции на големите крипто-рудари

Влатко Зорба

Се очекува рушење на историскиот рекорд на цената на Биткоин

Влатко Зорба