Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

БИТКОИН ПОВТОРНО „ВО ПЛУС“: Утрово надминат уште еден лимит

Биткоин повторно расте утрово, па околу 10 часот повторно ја надмина вредноста од 51 000 долари. Во моментов, цената на дигиталната монета е околу 51.307 американски долари.

Најпопуларната криптовалута во светот бележи постојан пораст од вчера попладне, а во последните 24 часа забележа скок од скоро 5 проценти.

Минатата недела, биткоинот и скоро сите други криптовалути претрпеа одредена корекција.

Имено, претходниот викенд, тој достигна рекордна вредност од 58.000 долари, што е двојно повеќе од почетокот на 2021 година, но цената падна на 44.000 или 25 проценти помалку од рекордната во петокот.

Поврзани вести

Што да очекуваме од Биткоин во март?

Влатко Зорба

„Голдман Сакс“ повторно ќе тргува со криптовалути

Влатко Зорба

Што може да се случи ако креаторот на биткоин го продаде својот удел од 30 милијарди долари?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!