Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоинот може да падне до 20.000 долари

Виш извршен директор на фирмата за финансиски услуги Guggenheim Partners – која планира да побара инвестициска експозиција кон Биткоин – вели дека БТК може да падне на 20.000 долари.

Скот Минерд, главен директор за инвестиции во Guggenheim, верува дека Биткоин нема да достигне нов рекорд на сите времиња во 2021 година, според епизодата на CNBC Closing Bell на 21 јануари.

Откако на 8 јануари достигна ниво на цена од 42.000 $, Биткоин веројатно нема да се искачи повисоко до 2022 година, рече Минерд.

„Мислам дека засега веројатно го достигнавме врвот на Биткоин. И, веројатно ќе видиме целосно прилагодување на ниво од 20.000 американски долари “.

И покрај мечешките краткорочни прогнози за Биткоин на Минерад, директорот очигледно сè уште ја одржува позицијата дека БТК ќе чини 400.000 американски долари.

Кон крајот на 2020 година, кога Биткоин требаше да ја премине својата нова АТH, тој повика на долгорочна ценовна цел на Биткоин од 400 000 американски долари. Тој на 10 јануари изјави дека „параболниот пораст на Биткоин е неодржлив во блиска иднина“ .

Некои од крипто-заедницата добија мешани сигнали од различните предвидувања на Минерд. Корисник на Твитер спореди два одделни наслови со коментарите на Минерд за цената на Биткоин.

Guggenheim Partners се пресели во крипто-индустријата кон крајот на 2020 година откако компанијата аплицираше до Комисијата за хартии од вредност на САД да побара инвестициска експозиција на Биткоин преку производот Bitcoin Trust на Grayscale.

Мечешката прогноза на Минерд за Биткоин доаѓа во време на уште едно прилагодување на средствата, откако БТК потона под 32.000 долари. Притисокот од продавачите на Биткоин доаѓаше главно од Азија во првите две недели од јануари, додека американскиот пазар исто така започна да гледа слабост во услови на корекција на 19 јануари.

За време на објавувањето, Биткоин се тргува за 31 746 американски долари.

Поврзани вести

Швајцарска банка стара 177 години додава тргување со криптовалути

Влатко Зорба

Ethereum се насочува кон потенцијална цена од 10.500 долари

Влатко Зорба

Централната банка на Тајланд со планови за дигитален бат

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!