Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

„Revolut“ додаде единаесет криптовалути во понудата

Британската услуга за дигитално банкарство „Revolut“ додаде уште единаесет криптовалути за трговија во Велика Британија и Европската унија.

Според објавата на блогот во четвртокот, се работи за кардано (ADA), унисвап (UNI), синтетикс (SNX), јерн.фајнанс (YFI), УМА, банкор (BNT), фајлкоин (FIL), лурпинг (LRC), нумерер (NMR), граф (GRT) и орхид (OXT).

Оваа понуда е всушност продолжение на она што веќе им се нуди на корисниците на „Revolut“ и станува збор за четири нови токени, вклучително и EOС и тезос во декември 2020 година.

„Revolut“ започна да нуди услуги за трговија со крипто-средства во јули 2017 година, почнувајќи со биткоин пред да биде вклучен во понудата етер и лајткоин подоцна истата година.

„Revolut“ има над 15 милиони корисници ширум светот, минатата година ја прошири својата крипто-понуда во Австралија и 49 држави во САД.

Поврзани вести

Врвните светски универзитети купуваат криптовалути

Влатко Зорба

Како може да се реши најголемиот проблем на Ethereum мрежата?

Влатко Зорба

Питер Шиф зборува повеќе за Биткоин, отколку за златото

Влатко Зорба