Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

WallStreetBets ја зголемија цената на XRP

Цената на XRP порасна 86%, откако членовите на инвестициска група го преместија фокусот од Dogecoin.

Цената на XRP претрпе силен пробив од 86% во раните часови на тргување на 30 јануари, откако четвртата рангирана криптовалута според пазарната капитализација стана нова монета за фокусирање во r / Wallstreetbets, ориентирана кон крипто валута, off-shoot r / Satoshistreetbets.

Податоците на CoinMarketCap покажаа дека XRP порасна од 0,28 $ до врв од 0,51 $ пред продажбата на профитот да го врати на 0,41 $, а потоа на 0,38 $.

Превирањата во изминатата недела, кога r / Wallstreetbets ги испумпаа GameStop, AMC и Dogecoin, се чинеше дека се пренесуваа преку викендот, а Stellar (XLM) исто така забележа големи придобивки во тандем со XRP.

Откако порасна повеќе од 800%, цената на DOGE сега е 71% пониска од неодамнешниот рекорд од над 0,08 американски долари, достигнат на 29 јануари. Податоците на TheTIE исто така покажуваат дека порастот на цената на XRP се совпадна со драстичен скок на обемот на твитови.

Stellar (XLM) исто така доби одредено внимание од r / Satoshistreetbets, што доведе до скок на цената од 64% на 27 јануари, со тоа што цената на XLM достигна 0,38 пред да се прилагоди на сегашната вредност од околу 0,33 американски долари.

Во последните неколку месеци, цената на XRP беше сериозно погодена од тужбата поднесена против Ripple од страна на Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC).

Оттаму тврдат дека компанијата постојано продава хартии од вредност нелегално, бидејќи Ripple сè уште периодично продава XRP токени од трезорот.

Ripple неодамна поднесе барање врз основа на Законот за слобода на информации до SEC со кој се бараа документи во врска со ко-основачите на Ethereum.

Компанијата инсистира да разбере зошто Ethereum не се смета за akcija и рече дека владиното тело „јасно избра двајца победници и ја игнорираше растечката и стабилна индустрија која е многу поголема од Bitcoin и Ethereum“.

Поврзани вести

Влијанието врз животната средина при„ копање“ на биткоин можеби и не е толку големо

Што може да стори Ripple за да го спаси XRP?

Влатко Зорба

НОВ РЕКОРД: Етереум надмина 3.400 долари!