Таг : Анализа

МАКЕДОНИЈА

Детектор: 32,9 отсто од анкетираните граѓани ќе летуваат во Македонија

Половина од граѓаните не планираат да одат на годишен одмор ова лето, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за...
СВЕТ

Коронавирусот слабее на топлина, но ќе има втор бран

Берта Китинска
Анализата на американските универзитети Харвард, МТИ и други институции ја потврди претпоставката дека високите температури влијаат врз Ковид-19, што вирусот го прави сезонски. Според „Вашингтон...
МАКЕДОНИЈА

Битиќи: Светска банка посочи дека владата создава решенија за брзо опоравување од кризата

Берта Китинска
Владата од почетокот на пандемијата со ковид-19 активно работи на прибирање средства со кои ќе биде амортизиран ударот врз приходната страна на Буџетот и е...
МАКЕДОНИЈА

Анализа: САД отсекогаш поддржувале политики кои одговараат на евроатланските аспирации на државата

Која порака кон ДУИ и другите политички субјекти испраќа посетата на САД и средбите во Стејт департментот на лидерот на Движењето Беса, Билал Касами. Дали...
Забава МАГАЗИН

Најдобрите и најлошите земји за воспитување деца

U.S. News & World Report, американска медиумска фирма која се занимава со аналитика и собирање податоци, ојавила извештај на темата најдобри и најлоши земји на...
МАКЕДОНИЈА

Анализата на забелешките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците останува за по изборите

Stefanija Kuzmanovska
Министерката за правда Рената Дескоска вели дека не е завршен процесот околу забелешките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците и  оти најверојатно...
МАКЕДОНИЈА

Њујорк Тамјс: Заев ја пишува својата кариера и иднината на државата со решавањето на тридеценискиот спор со Грција

Премиерот на малата балканска нација од Северна Македонија пред само два месеца котираше високо, поддржуван од светски лидери и од шефот на Обединетите нации за...
МАКЕДОНИЈА

Институциите имаат најмногу ограничено ниво на транспарентност во јавните набавки

Ивана Рамаданова
Најмногу институции се рангирани во „ограниченото“ ниво на транспарентност, отчетност и интегритет во јавните набавки, со исполнување на критериумите меѓу 40 проценти и 60 проценти....
МАКЕДОНИЈА

Со функционална анализа до попродуктивно земјоделство во земјава

Христина Николовска
Денеска, експертите од Светска банка ги презентираа наодите од спроведената функционална анализа на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Оваа анализа ги детектира главните проблеми...
Политика

Манчевски: По функционалната анализа, ќе ја направиме финалната структура како треба да изгледа јавниот сектор

Влатко Зорба
На утрешната владина седница ќе донесеме одлука за спроведување функционални анализи согласно со методологијата што веќе ја усвоивме во сите органи од државната управа кои...