Таг : Формула 1

СПОРТ

Астон Мартин од следната година во Формула 1

Stefanija Kuzmanovska
Производителот на автомобили Астон Мартин ќе се врати во Формула 1 следната година, по преземањето вредно скоро една милијарда долари. „Бренд со педигре и историја...
Авто/мото

Формула 1 ќе ја откажи и Големата награда на Монако

Влатко Зорба
Шефовите на Формула 1 официјално ќе го објават откажувањето на Големата награда на Монако, откако властите во Кнежеството одлучија да ги затворат сите „несуштински“ јавни...
СПОРТ

Нема да има публика на трката за Големата награда на Бахреин во Формула 1

Stefanija Kuzmanovska
Формула 1 трката за Големата награда на Бахреин ќе се вози без присуство на публика порад опасноста од ширење на коронавирусот, соопштија организаторите на настанот....
Авто/мото

Браун: 2021 година е совршено време Мекларен да се врати на Мерцедес

Влатко Зорба
Извршниот директор на Мекларен, Зак Браун, смета дека 2021 година е совршено време Мекларен да се врати на моторите на Мерцедес. Со оглед на огромните...
Авто/мото

Популарниот „Ајсмен“: Не ме инспирира премногу рекордот по број на трки во Формула 1

Никола Поповски
Пилотот на Ферари, Кими Раиконен многу веројатно  оваа година ќе стане рекордер по број на трки во Формула 1. Сепак, за Финецот ова не е...
Авто/мото

Корина Шумахер зборуваше за состојбата на Михаел

Влатко Зорба
Сопругата на Мајкл Шумахер – Корина, ја подигна на „информациската завеса“ околу состојбата на легендарниот пилот во Формула 1. На 29 декември се навршуваат шест...
Авто/мото СПОРТ

Од следната сезона повторно црно-белото знаме во Формула 1

Од следната сезона во Формула 1 шампионатот, карираното црно-бело знаме повторно ќе биде сигнал дека една трка е завршена. Светската автомобилска асоцијација, ФИА, за оваа...