Таг : НАТО

МАКЕДОНИЈА

НАТО состанок за поддршката на С.Македонија, Албанија и Црна Гора за справување со Ковид-19

Берта Китинска
Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО денеска и утре ќе одржат виртуелен состанок со кој ќе претседава генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг.....
СВЕТ

Столтенберг: НАТО не е страна во конфликтот во Нагорно Карабах

Stefanija Kuzmanovska
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека го потсетил претседателот на Ерменија, Армен Саркисијан дека НАТО не е страна во конфликтот во Нагорно Карабах,...
СВЕТ

ЛУКАШЕНКО ЗА НАТО: Ако граѓаните одлучат да се приклучат, тогаш ќе се приклучиме на Алијансата

Stefanija Kuzmanovska
Сите важни работи во Белорусија ќе бидат решени со почитување на мислењето на народот, изјави денеска претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. „Сè додека сум претседател,...
МАКЕДОНИЈА

АРМ како членка на НАТО во прва мисија во Косово

Берта Китинска
Армијата на Република Северна Македонија од денеска, за првпат директно, со 44 нејзини припадници, ќе учествува во мисија како 30-та земја членка на НАТО. Припадниците...
МАКЕДОНИЈА

Армијата утре во прва мисија како членка на НАТО

Влатко Зорба
Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО првпат директно учествува во мисијата КФОР. Утре во првата ротација 44 припадници на Армијата...
Политика

Заев за помошта на НАТО во време на пандемија: Веднаш бевме сведоци на силната солидарност од нашите сојузници

Влатко Зорба
„На почетокот на оваа година, во исто време кога пандемијата почнуваше да се шири, го реализиравме нашиот највисок национален стратешки приоритет – станавме 30-та земја-членка...
Вести

Столтенберг: НАТО ќе го напушти Авганистан заедно со САД

Влатко Зорба
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во четвртокот ја повтори одлуката на Алијансата да ги повлече своите сили од Авганистан „заедно“ со Соединетите држави, по...
Вести

„Доколку Трамп победи, САД може да се повлечат од НАТО“

Влатко Зорба
Поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, Џон Болтон, смета дека е „реален ризик“ САД да се повлечат од НАТО, доколку неговиот...
Вести

НАТО: Веднаш да се прекине конфликтот во Нагорно Карабах

Влатко Зорба
Страните во конфликтот во Нагорно-Карабах мораат итно да го прекинат конфликтот и да започнат мировни преговори, рече специјалниот претставник на генералниот секретар на НАТО за...
Политика

Пендаровски: Безбедносната состојба стабилна, најголемиот предизвик останува пандемијата со КОВИД 19

Влатко Зорба
Безбедносната состојба во земјава и регионот е стабилна и нема индиции дека би можел да биде загрозен нашиот територијален интегритет. Најголемата криза со која и...