Таг : НАТО

Политика

Заев од Тетово: Со НАТО нема да се грижите повеќе вашите деца дали ќе гинат

Влатко Зорба
Лидерот на СДСМ Зоран Заев на вечерашната трибина на коалицијата „Можеме“ во Тетово, им порача на, како што наведе, мајките Македонки, Албанки, Турчинки дека „со...
Регион

Столтенберг: Средбата во Белата куќа е првиот вистински чекор кон можен договор Белград-Приштина

Влатко Зорба
Јенс Столтенберг оцени дека претстојната средба меѓу Хашим Тачи и Александар Вучиќ во Белата куќа е „првиот вистински чекор кон можен договор“. „Вучиќ и Тачи...
Политика

С. Македонија меѓу 11 сојузници кои ја промовираа иницијативата за создавање на НАТО мрежа за летачка обука во Европа

Влатко Зорба
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, заедно со уште 10 министри за одбрана од земјите – членки на Алијансата потпишаа Писмо за намери со што ја...
СВЕТ

НАТО се подготвува за можен втор бран на пандемија на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
НАТО се подготвува за можен втор бран на пандемија на коронавирус и ќе собере резерви на медицинска опрема и материјали во случај тоа да се...
МАКЕДОНИЈА

Шекеринска: Тезата „Ние сме НАТО“ веќе не е парола туку реалност

Денеска и на македонското небо можевме да видиме дека е точна тезата „Ние сме НАТО“, Република Северна Македонија стана 30 членка на НАТО после 30...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ФОТО: Американски и грчки воени авиони го надлетаа Скопје и го поздравија влезот на Северна Македонија во НАТО

Американски и грчки воени авиони денеска  го надлетаа Скопје со што го поздравија влезот на Северна Македонија во НАТО како 30 членка на Алијансата. -Уште...
МАКЕДОНИЈА

Американски и грчки воени авиони над Скопје ќе го поздрават македонското членство во НАТО

Американски воени авиони денеска со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на Република Северна Македонија во НАТО, информираат од Министерството за одбрана. Прелетот ќе...
Политика

Димитров: НАТО ја поправија грешката

Влатко Зорба
„Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката. Благодарност до добронамерните на укажувањето. За некои пак, веќе нема да има причина за (зло)радост“, вели министерот за...