Стандард
АНАЛИЗИ

Зошто Трамп смета дека НАТО е на смртна постела?

Со самитот на врвот на НАТО оваа недела се слави 70-годишнина на Алијансата во Лондон, но некои од клучните играчи не се во празнично расположение, пренесува CNBC.

Најголемиот гостин, американскиот претседател Доналд Трамп, патува во британската престолнина за да присуствува на состанокот и да им се придружи на другите шефови на држави кои ја одбележуваат 70-годишнината на НАТО.

Трамп во неколку наврати рече дека САД даваат премногу пари на сојузот, главно за одржување на ракетни системи во Европа и 65.000 американски војници на континентот. Деновиве американскиот претседател ја обвини и Германија дека не го плаќа својот фер дел за одбрана.

Повлекувањето на САД од НАТО практично би ја уништило организацијата со еден удар, но иако ниту еден официјален претставник не го изјавил тоа, има гласини дека Трамп размислува да стави крај на американската интервенција.
Самата Алијанса смета дека како процент од бруто домашниот производ, Соединетите држави ќе надминат многу повеќе од цената на другите земји-членки во 2019 година. Во 2014 година, сите нации на НАТО се согласија да ги зголемат своите одбранбени трошоци на 2% од БДП до 2024 година.

Бројките на Алијансата покажуваат дека заклучно со јуни оваа година, само седум од 29-те земји-членки, вклучително и Соединетите држави, одвоиле најмалку 2% од годишниот БДП за одбрана оваа година.

Во понеделникот, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги бранеше трошењата на земјите-членки.

„Во однос на трошоците, сојузниците на НАТО навистина се засилуваат и прават повеќе отколку во последните години“, рече тој за Си-Ен-Би-Си во Лондон.

Столтенберг рече дека Европа и Канада се на пат да додадат повеќе од 400 милијарди американски долари во нивните буџети за одбрана до 2024 година.

„Ова е невидено и ќе го направи НАТО посилен“, додаде тој.

Доколку дополнителниот трошок стане факт, вкупната цена на сите сојузници во сојузот ќе достигне приближно до американските трошоци.

Првата инкарнација на НАТО беше договорот од 1947 година меѓу Франција и Велика Британија да си помагаат едни на други во случај на напад на Германија или Советскиот Сојуз. Прерасна во воен сојуз во кој беа вклучени и Соединетите држави. Во 1949 година, земјите-членки го потпишаа Северноатлантскиот договор.

Во 1966 година, Франција, под владеењето на претседателот Шарл де Гол, го напушти военото крило на НАТО поради сомнежи за моќта на организацијата при инвазија на Советскиот Сојуз.

Целосното членство на Франција беше обновено едвај во 2009 година, а само десет години подоцна, сегашниот француски лидер Емануел Макрон уште еднаш изрази сомнеж во алијансата.

Тој рече дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“ поради притисокот за реформите на Трамп и непредвидливоста на воените акции на Турција. Макрон истакна дека турската инвазија во Сирија е закана за битката на НАТО против Исламската држава.

Како гневен одговор, турскиот претседател Реџеп Ердоган рече дека самиот Макрон бил во состојба на „мозочна смрт“ и не ги почитувал, доведувајќи ги во прашање постапките на неговата земја.

Столтенберг во понеделникот рече дека иако земјите членки на алијансата често имаат различни мислења, историјата покажува дека „секогаш сме биле во можност да се договориме за примарната задача да се браниме и да се браниме меѓусебно“.

Состаноците на Трамп, Макрон и Ердоган оваа недела ќе ја стават на тест оваа теорија.

Поврзани вести

Неправедниот даночен систем и короната дополнително ги ослабна сиромашните земји

Влатко Зорба

Новиот капитализам: Нова парадигма или нов ПР?

msp-admin

Болниот финансиски сектор во Италија има проблем од 2,4 трилиони евра (инфографик)

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!