Таг : пластика

Регион

Грција до 1 јули следната година ќе забрани употреба на пластика за еднократна употреба

Stefanija Kuzmanovska
Грција планира да ја забрани употребата на производи за еднократна употреба од пластика до 1 јули 2021 година, изјави министерот за животна средина и енергија,...
Забава МАГАЗИН

Тајра Бенкс се претворила во пластична кукла (ФОТО)

Елена Даскалова
Популарната Тајра Бенкс некогаш ги красеше насловните страници на модните магазини како Вог, Ел, Харперс базар и Космополитен, беше супермодел за 1997 година, а потоа...
Регион СВЕТ

Грција планира да ја повлече пластиката за еднократна употреба до јуни 2020 година

Maja_Serafimova
Наместо вовед едноставно ќе споменам еден податок: 39 тони пластика завршуваат секој ден во грчките мориња, според неодамнешното истражување на WWF. Триесет и девет тони...