Таг : самоизолација

Хроника

Скопјанец ќе плати 2.000 евра поради непочитување на самоизолацијата

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице кое не постапило согласно издаденото Решение за задолжителна самоизолација. Како што соопшти Јавното обвинителство, против обвинетиот...
МАКЕДОНИЈА

Објавен списокот со 138 имиња на македонски државјани кои не примиле решение за самоизолација

Берта Китинска
Денеска Државниот санитарен и здравствен инспекторат го објави списокот со имиња на 138 македонски државјани кои одбија да ги примат решенијата за самоизолација. Најголем број...
МАКЕДОНИЈА

МВР: 213 лица испратени во изолација, а 299 во самоизолација

Влатко Зорба
Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата им се издадени решенија за изолација на 213 лица, а 299 други потпишале изјави за самоизолација,...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Ќе почнеме да ги објавуваме оние кои не ги примаат решенијата за самоизолација

Влатко Зорба
Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека денеска или најдоцна утре јавно ќе бидат објавени имињата на луѓето кои не сакаат да ги примат решенијата...
МАКЕДОНИЈА

Директорот на Службен весник Костовски во самоизолација, бил во контакт со Лукаревска

Директорот на „Службен весник“ Мартин Костовски предмалку на својот Фејсбук профил објави дека ќе биде во 14-дневна самоизолација поради контакт со директорката на Управата за...
МАКЕДОНИЈА

И Петровска во самоизолација

Влатко Зорба
СДСМ преку соопштение ја информираше јавноста дека по извршените тестирања потпретседателот Мухамед Зеќири и членката на ЦО, Сања Лукаревска имаат позитивен тест на Ковид-19. „Согласно...
МАКЕДОНИЈА

По средба со Зекири и потпретседателката на Владата, Мила Царовска во самоизолација

Берта Китинска
Утрово и потпретседателката на Владата, Мила Царовска, на нејзиниот Фејсбук профил објави дека е во самоизолација, откако нејзиниот сопартиец, Мухамед Зекири вчера објави дека е...
МАКЕДОНИЈА

Донесена Уредба за задолжителна самоизолација при тестирање на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Денеска е донесена и Уредба со законска сила за задолжителна самоизолација при тестирање за присуство на коронавирус КОВИД-19. Според оваа уредба, сите домашни и странски...
Политика

Заев: Останувам во самоизолација колку што е потребно

Влатко Зорба
„Сакам да ве информирам дека резултатот од извршениот тест за КОВИД-19 е негативен! Согласно утврдените протоколи останувам во самоизолација онолку колку што е потребно. Им...
Хроника

Жена од Штип место во изолација шетала по маркети

Берта Китинска
Основното jaвно обвинителство Штип поведе постапка и поднесе предлози за издавање казнени налози за две лица кои не ги почитувале здравствените прописи и непостапиле според...