Таг : вархеји

Политика

ЕУ подготвува економски план за развој на Западен Балкан

Берта Китинска
Европската унија подготвува економски план за развој на земјите од Западен Балкан што ќе биде претставен на Самитот ЕУ-Западен Балкан што треба да се одржи...
Политика

Вархеји: С. Македонија го потврди своето учество во Заедничкиот договор за набавка

Влатко Зорба
Сите шест партнери на ЕУ од Западен Балкан – Северна Македонија, Албанија, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Косово го потврдија своето учество во...
Политика

Османи – Вархеји: ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Влатко Зорба
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска одржа видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји, на кој разговарале...
Политика

Вархеји: Определивме првична финансиска помош и начини за ублажување на социоекономските последици во С.Македонија

Влатко Зорба
Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји, денеска со писмо го информираше претседателот на Владата Оливер Спасовски дека веќе издал инструкции...
Политика

Вархеји: Планираме преговарачката рамка да ја презентираме во јуни

Влатко Зорба
Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји, на прес конференцијата преку видео линк што ја одржа попладнево изјави дека неговиот план е преговарачката рамка да му...
Политика

Вархеји и Рот потврдија: С.Македонија почнува преговори со ЕУ

Влатко Зорба
Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји на својот Твитер рофил соопшти дека земјите-членки на ЕУ денес постигнаа договор за започнување преговори за пристапување на Северна Македонија...
Политика

Вархеји: Преговорите со Северна Македонија можат да се отворат за неколку недели

Влатко Зорба
Европската Унија може да отвори преговори со Северна Македонија и Албанија за неколку седмици, бидејќи двете држави направија напредок во нивните подготовки за членство, изјави...
Политика

Спасовски во Брисел на средба со Вархеји

Влатко Зорба
Премиерот Оливер Спасовски денеска во Брисел учествуваше на работниот ручек што за лидерите на Западен Балкан го приреди еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер...
МАКЕДОНИЈА

Вархеји: ЕУ мора да ги отвори пристапните преговори со Скопје и Тирана

Stefanija Kuzmanovska
За да го зачува својот кредибилитет Европската унија мора да ја забрза евроинтеграцијата на земјите од Западен Балкан и тој процес да биде многу подинамичен,...
МАКЕДОНИЈА Политика

Димитров до Вархеји: Почетокот на преговорите ќе придонесе досегашните резултати да бидат валоризирани

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се...