Таг : вархеји

Политика

Вархеји: Регионот да работи повеќе да ја зголеми довербата во институциите, корупцијата главен проблем

Влатко Зорба
Европската Унија е сериозно посветена на европската перспектива на Западен Балкан и тоа еден од нејзините главни приоритети што има за цел да ги исполни....
Политика

Преговарачките рамки за Скопје и Тирана готови оваа недела

Влатко Зорба
Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, пред Европскиот Парламент денеска изјави дека преговарачките рамки на ЕУ со Албанија и Северна Македонија ќе им бидат поднесени оваа...
Политика

Во следните денови ќе ја претставиме преговарачката рамка за С.Македонија, најави Вархеји

Во следните денови ќе ја претставиме преговарачката рамка. Тоа е следен чекор во процесот на преговори со Северна Македонија и Албанија, по што многу брзо...
Политика

Еврокомесарот Вархеји сака гаранции дека изборите ќе бидат фер

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, на прес-конференција денеска порача дека ќе контактира со македонските власти за гаранции дека има доволно време за изборна кампања и...
МАКЕДОНИЈА

Вархеји: ЕУ и Западен Балкан заедно да подготват „отворање“ по пандемијата

Влатко Зорба
Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји на својот Твитер профил соопшти дека Западен Балкан и ЕУ треба да работат заедно за да се подготват за...
Политика

Вархеји: Успеавме да го вратиме проширувањето на вистинскиот пат

И покрај кризата со коронавирусот, успеавме да го вратиме проширувањето на вистинскиот пат со нашата ревидирана методологија, што доведе до отворање на пристапни преговори со...
Регион

Вархеји: Договорот Србија и Косово не треба да претставува ризик за другите

Stefanija Kuzmanovska
Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји оцени дека во дијалогот меѓу Србија и Косово, потребно е да се постигне договор што е „взаемно прифатлив“ и...
Политика

Вархеји: Наспроти сите очекувања, пандемијата ги зацементира односите меѓу ЕУ и Западен Балкан

Влеговме во оваа криза заедно и треба да излеземе од неа заедно. Ние ќе го поддржиме економското закрепнување на регионот што истовремено ќе ги приближи...
Политика

ЕУ подготвува економски план за развој на Западен Балкан

Берта Китинска
Европската унија подготвува економски план за развој на земјите од Западен Балкан што ќе биде претставен на Самитот ЕУ-Западен Балкан што треба да се одржи...
Политика

Вархеји: С. Македонија го потврди своето учество во Заедничкиот договор за набавка

Влатко Зорба
Сите шест партнери на ЕУ од Западен Балкан – Северна Македонија, Албанија, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Косово го потврдија своето учество во...