Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Carbon 1 Mark II е првиот смартфон во светот направен од јаглеродни влакна (ВИДЕО)

Современите паметни телефони обично имаат футроли кои комбинираат пластични материјали, стакло и метал. Некои производители експериментираат со керамички слоеви во топ уреди како што е Xiaomi MI MIX. Германски стартап наречен Carbon Mobile сега го привлекува нашето внимание со премиерата на паметен телефон кој нема аналог во индустријата.

Станува збор за моделот наречен Carbon 1 Mark II и, како што се подразбира од името, е првиот паметен телефон во светот со тело од јаглеродни влакна. За да се постигне овој ефект, специјалистите на Carbon Mobile користат технологија HyRECM (Hybrid Radio Enabled Composite Materials).

Јаглеродните влакна се вткаени во куќиштето во специјални композити кои овозможуваат премин на радио сигнали и придонесуваат за целокупниот моноблок на Carbon 1 Mark II. Необичниот смартфон има компактна големина, бидејќи е дебел 6,3 милиметри и тежи 125 грама.

Овие параметри на паметниот телефон се целосно резултат на јаглеродните влакна и предностите на технологијата HyRECM, која исто така нуди доволно моќен хардвер.

Првиот карбонски паметен телефон во светот има 6 инчен дисплеј со технологија AMOLED, кој е покриен со стакло Corning Gorilla Glass 6, пренесе GizmoChina. Високите перформанси ги гарантира процесорот MediaTek Helio P90, а уредот нуди и 128 GB внатрешна меморија.

На задната страна има двојна камера, чијашто резолуција и спецификации не се познати. Корисниците може да се потврдат со сензор за отпечатоци кој се наоѓа веднаш под копчето за напојување со текстура. Батеријата има полнење од 3050mAh и се напојува од USB Type-C приклучок.

Создавањето Carbon 1 Mark II е можно со уникатни технологии од Формула 1, бидејќи содржината на пластика е под 5%. Ова го прави паметниот телефон еколошки, бидејќи ги минимизира штетните емисии на јаглерод диоксид во атмосферата.

Пред-нарачките ќе вклучуваат 2.000 единици, а реалната продажба ќе се одржи во јуни. Цената на „Founder Edition“ верзиите на првиот паметен телефон од карбон ќе биде 799 евра на европскиот пазар.

Поврзани вести

ФИТР: Продолжен рокот за аплицирање на јавниот повик за Технолошки развој

msp-admin

Facebook Dating влегува „во војна“ со Tinder

msp-admin

Фејсбук укинува уште една популарна опција, еве како да ги зачувате податоците пред да исчезнат

Влатко Зорба