СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук ќе им овозможи на своите вработени да работат од дома до крајот на годината

Фејсбук денеска соопшти дека ќе им овозможи на своите вработени, кои имаат можност да работат од дома, тоа да го прават до крајот на годината.

Како што пренесуваат странските агенции, одлуката е донесена во време кога пандемијата на коронавирус ги принудува владите да продолжат со мерките за седење дома за да го контролираат ширењето на болеста.

Компанијата очекува повеќето нејзини канцеларии да останат затворени до 6 јули, изјави нејзиниот портпарол.

Вирусот, кој досега зарази повеќе од 3,8 милиони луѓе ширум светот, наложи воведување сериозни блокади во повеќето земји и го смени начинот на функционирање, а работењето од дома сега се појавува како нова норма. 

Поврзани вести

Екранот на Samsung Galaxy S21 Ultra штеди енергија

Влатко Зорба

„Before We Leave“: Игра во која хероите излегуваат од изолација (ВИДЕО)

msp-admin

Роботот Софија создаде дело кое се продаде за 688.888 долари

Влатко Зорба