Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Huawei P30 Lite (2020) може наскоро да се појави во Европа

Еден од најуспешните смартфони од средна класа на Huawei оваа година изгледа дека ќе добие наследник. Се работи за P30 Lite претставен во март, а според ликерот „Ишан Агравал“ (@ ishanagarwal24), цитиран од mysmartprice, Кинезите наскоро ќе го објават P30 Lite (2020).

Во оваа фаза нема многу детали за параметрите на паметниот телефон, но се очекува тој да биде достапен во две бои – сина и Breathing Crystal, а неговата цена во Европа е околу 349 евра.

Потсетуваме дека P30 Lite нуди LCD дисплеј од 6,15-инчи со резолуција од 2312×1080 пиксели и доаѓа со тројна камера со 48MP главен сензор (f / 1.8), 8MP сензор со ултра широкоаголна оптика (f / 2.4) и 2MP камера (f / 2.4) за боке ефекти.

Предната камера има сензор од 24MP (f / 2.0), вклучително и 8-јадрен процесор Kirin 710, 4 GB RAM, меморија за датотеки до 128 GB, Android 9.0, можности за 2 SIM картички и батерија од 3340 mAh.

Поврзани вести

Се појави фотографија од Huawei P50 Pro

Влатко Зорба

Samsung постепено ги отстранува полначот и слушалките од кутиите

Влатко Зорба

Познати детали за чипсетот Exynos 880

msp-admin