Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Microsoft веќе не дозволува да се исклучи антивирусот на Windows 10

Windows Defender или Microsoft Defender е претходно инсталиран антивирусен софтвер кој доаѓа со оперативниот систем Windows 10 и, технички кажано, го заштитува вашиот компјутер од малициозен софтвер од првиот момент кога ќе инсталирате Windows 10.

Сепак, корисниците честопати сакаат да го исклучуваат Windows Defender од најразлични причини. Оневозможувањето на Windows Defender се случува со десен клик на иконата во системската лента или во апликацијата Settings. Но, бидејќи овој антивирус доаѓа во комплет со Windows 10, Microsoft го отежнува.

Исклучувањето на Windows Defender беше можно со промена на регистарот и посветен клуч познат како DisableAntiSpyware. Ова може да се направи рачно, на потежок начин, или автоматски, со помош на специјални програми, на полесен начин.

Но, по најновото ажурирање на Windows 10, оваа поставка сега е игнорирана. Со други зборови, ако одлучите да го хакирате регистарот за да се ослободите од Windows Defender, овој метод повеќе не функционира. Интересно е што програмите што го прават ова автоматски сè уште работат правилно.

Уште од 2012 година, кога Microsoft го претстави Windows Defender, пристапот беше како што следи. Стандардно, Windows Defender се нуди како претходно инсталирано антивирусно решение што работи 24/7 на кој било уред што има инсталиран Windows 8. Сепак, доколку корисниците одберат да инсталираат антивирусен софтвер од трети страни, Windows Defender автоматски се исклучува за да избегне можни проблеми со компатибилност, така што одговорноста за безбедноста на уредот се пренесува на производителот на друг антивирус.

Од друга страна, ако во одреден момент некој корисник реши да го отстрани тој друг антивирус од која било причина, Windows Defender автоматски се рестартира на уредот, за да му даде заштита на уредот 24/7. На овој начин, антивирусниот софтвер е активен на уредот во секое време, без оглед дали станува збор за еден или друг производител.

Поврзани вести

Samsung подготвува неколку подароци со серијата Galaxy S21

Влатко Зорба

Следната генерација на Honor смартфони се враќа на услугите на Google

Влатко Зорба

Samsung Galaxy Z Flip – моќен хардвер и спектакуларен дизајн (ВИДЕО)

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!