Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Microsoft го менува фокусот на платформата Windows 10X на уреди со еден екран

Компјутерите со двојни екрани без сомнение ја претставуваат иднината, но тие нема да се појават толку брзо како што мислеше Microsoft . Компанијата првично планираше да го објави Windows 10X со нов хардвер – Surface Neo, подоцна оваа година. Сепак, гласините од минатата година сугерираат дека оперативниот систем ќе биде одложен за 2021 година.

Насочените уреди, како што се телефони, таблети и лаптопи со двоен екран, нема да бидат подготвени за испорака до есента. Во меѓувреме, во блогот на Microsoft , шефот на производите на компанијата истакна дека Windows 10X ќе пристигне на уреди со еден екран.

„Ние ја дизајниравме верзијата Windows 10X на оперативниот систем како флексибилна, а таа флексибилност ни овозможи да го префрлиме фокусот на уреди со единечен екран Windows 10X за да ја искористиме моќноста на облакот и да им овозможиме на нашите корисници да работат, учат и играат на нови начини“, рече Панос Панај во издание.

Засега, не е познато какви предности може да им понуди на Windows 10X на уредите со еден екран, со оглед на тоа што оперативниот систем е главно дизајниран за уреди со двоен екран.

Поврзани вести

„Apple“ подготвува сопствен електричен автомобил

Никола Поповски

Google направи навигација за слепи луѓе кои сакаат да трчаат (ВИДЕО)

msp-admin

Паметните часовници на Huawei ќе работат со апликации од трети страни

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!