Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Неизвесна судбината на LG Rollable

Откако дозна дека LG Electronics размислува да го напушти бизнисот со паметни телефони, се појавија информации дека иднината на LG Rollable е нејасна. Во меѓувреме, за време на CES, компанијата соопшти дека смартфонот ќе биде претставен оваа година.

Сега новите податоци од извори на „Јонхап“ покажуваат дека Корејците ги информирале своите доставувачи на компоненти дека развојот на уредот е запрен. Меѓу нив е и кинескиот BOE, кој требаше да ги произведува екраните за телефонот. Тие, пак, ќе бараат компензација за веќе завршената работа.

Како одговор на „The Verge“, компанијата негираше дека проектот „LG Rollable“ е запрен и додаде дека одлуката за идните мобилни производи не е конечна. Сепак, ова не е недвосмислено со потврда, дека телефонот сепак ќе се појави оваа година.

LG Rollable е дел од проектот Explorer, со кој компанијата се зафати да создаде иновативни уреди. Сепак, сето ова е доведено во прашање, бидејќи е можно LG целосно да се простат од својата поделба за мобилни телефони или строго да ги ограничат своите активности.

Поврзани вести

Мaск: Луѓето мора да се поврзат со машини или ќе станат бескорисни

msp-admin

Американците се позагрижени од хакирање, отколку од убиство

Влатко Зорба

„Грешка 502“ ги збуни корисниците на Гугл на Балканот

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!