Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Bitfinex и Tether се договорија со њујоршкиот јавен обвинител за 18,5 милиони долари

Крипто-компаниите Bitfinex и Tether постигнаа договор со канцеларијата на јавниот обвинител на Њујорк (NYAG), со што се стави крај на правниот спор што започна во средината на 2019 година.

Како дел од спогодбата, Bitfinex и Tether се согласија да платат 18,5 милиони долари, се вели во изјавата на јавниот обвинител на државата Њујорк, Летити Џејмс.

Во април 2019 година, канцеларијата на NYAG тврди дека Bitfinex ги користела средствата на Tether за тајно да покрие изгубени 850 милиони долари за Crypto Capital. Изгубените средства, наводно, предизвикале проблеми со повлекувањето на клиентите од Bitfinex кон крајот на 2018 година.

Bitfinex тогаш рече дека не изгубил пари. Наместо тоа, средствата на Crypto Capital беа запленети од властите на Португалија, Полска, а американскиот Bitfinex оттогаш се обидува да ги врати тие средства.

Како дел од денешната спогодба, Bitfinex и Tether признаа дека не направиле прекршоци. Џејсон Вајнстин, партнер во Steptoe & Johnson и консултант за Bitfinex и Tether, изјави за „The Block“ дека наодите на канцеларијата на NYAG се „ограничени само на природата и времето на објавување на одредени податоци“.

„Наспроти шпекулациите на Интернет, нема откритија дека Tether некогаш издавал приврзоци [USDT] без поддршка или за да манипулира со цените на крипто-средствата“, рече Вајнстин, поранешен федерален обвинител.

Стјуарт Хогнер, главен советник на Bitfinex и Tether, изјави за The Block дека износот на порамнувањето треба да се гледа „како мерка за нашата желба да го оставиме ова прашање и да се фокусираме на нашиот бизнис“.

Како дел од договорот за порамнување, Tether волонтираше да им обезбеди на канцеларијата на NYAG и на јавноста тримесечни извештаи за поддршка на USDT, препорака за која NYAG се согласи.

„Ние ја споделуваме целта на јавниот обвинител за зголемување на транспарентноста“, рече Хогнер за „The Block“. „Ние би им откриле – и на Државното правобранителство и на јавноста – квартални дополнителни информации за резервите на Tether“.

Во договорот за порамнување, канцеларијата на NYAG исто така ја призна неодамнешната отплата на заемот на Bitfinex на Tether. На почетокот на овој месец, Bitfinex објави дека го отплатила преостанатиот заем од 550 милиони долари на Tether во јануари и ја затворила кредитната линија.

Со спогодбата се става крај на долготрајниот правен спор – кој во еден момент виде дека адвокатите од обете страни имаа „спаринг“ пред Апелациониот суд во Њујорк. Bitfinex и Tether велат дека доставиле повеќе од 2,5 милиони страници документација до канцеларијата на NYAG за да го затворат случајот.

Поврзани вести

Вртоглавиот скок на Биткоин продолжува, се појавуваат нови големи купувачи

Влатко Зорба

Милијардер: Ќе се кандидирам за претседател на САД ако Bitcoin стане 1 милион долари

Влатко Зорба

Ripple ангажираат директор од Amazon

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!