СТАНДАРД life
Здравје

Едноставни трикови за подобар сон во топлите летни денови

Веројатно го знаете тоа чувство кога се превртувате во кревет бидејќи топлината и влажноста го отежнуваат спиењето и мирниот сон.

Или можеби се будите облеани во пот?

Ова се едноставни совети кои ќе ви помогнат да спиете подобро во текот на топлите летни ноќи.

Одлучете се за летен јорган

Повеќето луѓе претпочитаат да спијат со некаква прекривка, без разлика дали тоа е летен јорган или наједноставна прекривка. Доколку температурата во вашата спална соба се менува во зависност од времето, ви препорачуваме да користите два различни јоргани – еден потопол, за зима и еден ладен и лесен за лето. Ова ќе ви овозможи да имате попријатен и поздрав сон.

Изберете постелнина што ве одржува ладни

Постојат неколку работи што треба да се земат предвид при изборот на постелнина. Прво, проверете дали вашата постелнина е направена од 100 проценти памук или друг природен материјал што дише. Постелнината изработена од полиестерски влакна или мешавини од полиестерски влакна само ќе ве стоплат.

Пред спиење испијте нешто ладно

Непосредно пред спиење, испијте нешто ладно, бидејќи тоа ќе помогне и за ладење на телото. Сепак, немојте да пиете толку многу за да морате да станете и да трчате во тоалет во текот на ноќта. Избегнувајте алкохол бидејќи алкохолот создава некохерентен сон и го поттикнува потењето.

Навлечете ги завесите

Погрижете се вашата спална соба да биде што е можно поладна во текот на денот. Избегнувањето на сончевата светлина во спалната соба ќе ви помогне да го одржувате вашето место за спиење ладно, дури и во многу топли денови. Навлечете ги завесите наутро и не отворајте ги додека не си легнете.

Оставете свеж воздух да влезе

Температурата во спалната соба можете да ја одржувате ниска со тоа што ќе обезбедите добра вентилација и ќе пуштате свеж воздух во просторијата во текот на денот. Ако е возможно да држите отворени прозорец или два низ вашиот дом во текот на ноќта, ова исто така ќе помогне да се одржи температурата надолу. Ако тоа не е доволно, размислете за клима.

Поврзани вести

Ексклузивна можност за справување со дебелината: „AS SLIM BODY CENTER“ нуди медицински третман за здрав живот

Radmila Tasevska

Дали знаете зошто не треба да пиете кафе кога сте мамурни?

Radmila Tasevska

Седум намирници кои помагаат при киселини во желудникот

Radmila Tasevska