СТАНДАРД life
Здравје

Како да се ослободите од долниот дел на стомакот?

Очигледно, никој никогаш нема да може да го направи долниот дел на стомакот целосно рамен, пред се поради големината на нашите внатрешни органи, но минимизирањето на масните наслаги во оваа област е прилично едноставно. Тоа што досега не ви успеало само значи дека не сте го знаеле вистинскиот начин.

Како да се ослободите од долниот дел на стомакот?

Опуштете се

Звучи лесно, но тешко да се направи. Факт е дека стресот значително го зголемува нивото на кортизол, кој го забавува вашиот метаболизам и го поттикнува вашето тело да складира маснотии во долниот дел на стомакот.

Бидејќи денес е невозможен живот без стрес, многу е важно секој ден да одвоите половина час за да се опуштите, да ги правите работите што навистина ги сакате. Кога станува збор за исхраната, за да го намалите нивото на кортизол, не треба да го измачувате телото со екстремни диети или да се ограничувате значително во храната воопшто. Сè што треба да направите е да почнете почесто да јадете цели зрна: кога јадете јаглехидрати, вашето тело произведува серотонин, познат и како хормон на среќата. Исто така, диверзифицирајте ја вашата исхрана со бадеми, боровинки и авокадо.

Бањите со есенцијални масла и соли исто така можат да помогнат во одржувањето на ниско ниво на кортизол.

Правилно држење на телото

Често, лошата навика да седите во иста положба може значително да го забави согорувањето на маснотиите во долниот дел на стомакот.

За да постигнете правилно држење на телото, прво мора да работите на подобрување на навалувањето на карлицата. Направете едноставна вежба: легнете на грб, свиткајте ги нозете во колена, а потоа турнете го долниот дел од грбот кон земјата. Потоа подигнете ја карлицата и повторно спуштете ја. Повторно, звучи едноставно додека не го направите првиот пат.

За само неколку месеци оваа вежба ќе ве врати на правилното навалување на карлицата и засекогаш ќе заборавите на масните наслаги во долниот дел на стомакот.

Натриум

Внимавајте да ја намалите количината на сол во исхраната: тоа е она што ја задржува течноста во телото и предизвикува надуеност. Добар прв чекор во обидот да се надмине зависноста од солена храна е да се откажете од брзата храна и преработената храна, каде што натриумот е секогаш во катастрофален вишок. Потоа почнете да подготвувате домашни сосови и мајонез, бидејќи на овој начин можете да ја контролирате количината на додадена сол. Ова не е можно со производи купени во продавница.

Мала тајна: ако сакате да се ослободите од долниот дел на стомакот, не додавајте сол во храната пред оброк. Заборавете на солта!

Поврзани вести

Три навики кои максимално го зајакнуваат имунитетот

Radmila Tasevska

Лекарите советуваат што да јадете за здрава кожа без брчки

Radmila Tasevska

Ставете три резанки од лимон покрај креветот, резултатите ќе ве зачудат!?

Urednik