13.8 C
Скопје
23 септември, 2023
СТАНДАРД life
Балкан микс

Катиќ: Нашите режисери се уште имаат уметничка слобода, странските режисери немаат глас

Српската актерка Бранка Катиќ изјави дека режисерите на Балканот имаат неверојатна уметничка слобода и дека е трагично што актерите се уште не добиваат хонорари за своите улоги.

„Бидејќи и јас живеам во странство, знам дека таму имаат можност да режираат, но немаат глас во монтажата, продуцентите имаат голема моќ таму и се последна рака во одлучувањето. Не знам колку режисерите овде се свесни за фактот дека имаат можност да бидат автори“, рече Катиќ.

При присуството на Меѓународниот фестивал за филмска режија во Лесковац со филмот „Praznik rada“ на босанскиот режисер Пјер Жалица, Катиќ рече дека домашните продукции се обидуваат да снимат што е можно повеќе материјал во еден ден, што според неа не е добро.

Поврзани вести

Ана Николиќ на роденденот на својата ќерка пристигнала со 3 часа задоцнување

Urednik

ОД ПОМИРУВАЊЕТО НЕМА НИШТО? Цар крие клучна работа од Александра, ова е вистината за нивната врска

Radmila Tasevska

Ковачевиќ: Сакам да навлегувам во детали и сум перфекционист, но тоа се рефлектира на мојата емоционална состојба и стрес

Urednik